Situația hidrologică pe râuri și Dunăre în data de 23.10.2023 ora 07.00

Situația hidrologică pe râuri și Dunăre în intervalul 22.10.2023 ora 07.00 – 23.10.2023 ora 07.00

RÂURI
Debitele au fost în general staționare, exceptând cursurile mijlocii și inferioare ale Vișeului, Izei, Turului, Someșului, Lăpușului, Bistriței, cursul inferior al Mureșului și cursul superior al Prutului, unde au fost în scădere.
Debitele se situează la valori sub mediile multianuale lunare, cu coeficienți moduli cuprinși între 30-80% din normalele lunare, mai mici (sub 30% din normalele lunare) pe râurile din bazinele hidrografice: Iza, Tur, Lăpuș, Crișuri, Arieș, Timiș, Moravița, Caraș, Nera, Cerna, Vedea, Tazlău, Rm. Sărat, Bârlad, Jijia, pe afluenții Jiului, pe unii afluenți din bazinul superior și mijlociu al Oltului, pe unii afluenți din bazinul superior al Argeșului și pe râurile din Dobrogea.
Nivelurile pe râuri la stațiile hidrometrice se situează sub COTELE DE ATENȚIE.

DUNĂRE
Debitul la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) în intervalul 22.10.2023 – 23.10.2023 a fost staționar, având valoarea de 2000 m3/s, sub media multianuală a lunii octombrie (3850 m3/s) .
În aval de Porţile de Fier debitele au fost relativ staționare pe sectoarele Gruia – Oltenița și Hârșova – Tulcea și în ușoară creștere pe sectorul Călărași – Cernavodă.

Prognoza hidrologică pe râuri și Dunăre în intervalul 23.10.2023 ora 07.00 – 24.10.2023 ora 07.00

RÂURI
Debitele vor fi în general staționare, exceptând cursurile inferioare ale Someșului și Mureșului și cursul superior al Prutului, unde vor fi în scădere.
Nivelurile pe râuri la stațiile hidrometrice se vor situa sub COTELE DE ATENȚIE.

DUNĂRE
Debitul la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va fi în creștere ușoară (2050 m3/s).
În aval de Porțile de Fier, debitele vor fi în creştere uşoară pe sectoarele Gruia – Tr. Măgurele şi Cernavodă – Vadu Oii și relativ staționare pe sectoarele Zimnicea – Călăraşi şi Brăila – Tulcea.