În primele două zile ale intervalului de prognoză, debitele medii zilnice vor fi în creştere pe râurile din nordul, vestul şi centrul țării, datorită precipitațiilor lichide prognozate, cedării apei din stratul de zăpadă, evoluției formațiunilor de gheață şi propagării şi relativ staționare pe celelalte.
Sunt posibile scurgeri importante pe versanți, torenți, pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte de inundații locale şi creşteri de debite şi niveluri, cu posibilitatea depăşirii COTELOR DE ATENȚIE pe unele râuri mici din nord-vestul țării.
În partea a doua a intervalului, debitele vor fi în general în scădere pe râurile din nordul, vestul şi centrul țării, exceptând cursurile mijlocii şi inferioare ale râurilor mari, unde vor fi în creştere prin propagare şi râurile din estul şi sudul țării, unde vor fi relativ staționare.
Formațiunile de gheață (gheață la maluri, pod de gheață) existente pe râurile aferente zonelor montane din nordul și centrul țării, vor fi în diminuare, restrângere și eliminare.
Legenda: H – nivel, Q – debit, CA- cota de atentie, CI – cota de inundatie, CP – cota de pericol, +∆H – cu cat este depasita CA sau CI,
G- gheata la mal, P – pod de gheata, Z -zapor, N-naboi, S – curg sloiuri