Debitele vor fi în creștere ca urmare a precipitațiilor prognozate și propagării pe râurile din bazinul Ialomiței, bazinul superior și mijlociu al Argeșului și pe cele din Dobrogea și doar prin propagare pe cursurile inferioare ale Siretului și Bârladului.
Pe celelalte râuri, debitele vor fi, în general, în scădere, exceptând râurile din bazinele hidrografice: Bârzava, Moravița, Caraș, Nera, Cerna, Jiu, Vedea, bazinele inferioare ale Oltului și Argeșului și pe cursul mijlociu și inferior al Prutului, unde vor fi relativ staţionare.
Sunt posibile scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte de inundaţii locale și creșteri de debite și niveluri, cu posibile depășiri ale COTELOR DE ATENŢIE pe unele râuri din zonele de deal și de munte, ca urmare a precipitaţiilor însemnate cantitativ, sub formă de aversă, prognozate, pe unele râuri din sud-estul țării.
Intră în vigoare ATENȚIONAREA HIDROLOGICĂ nr. 58 din 09.06.2026, începând cu ora 12:00.

