Caracterizarea stării râurilor în intervalul 05.12.2024 ora 07.00 – 06.12.2024 ora 07.00

Debitele au fost în general staționare, exceptând râurile din bazinele hidrografice: Vișeu, Iza, Tur, Someș, Crasna, Barcău, Crișuri, Mureș, Bega, Timiș, Bârzava, Caraș, Nera și Cerna, unde au fost în scădere.
Formațiunile de gheață (gheață la maluri, năboi) prezente în bazinul superior al Bistriței s-au menținut fără modificări importante.
Curge năboi pe Bistrița la stația hidrometrică Dorna Arini şi pe Dorna la stația hidrometrică Dorna Candreni.
Debitele se situează la valori sub mediile multianuale lunare, cu coeficienți moduli cuprinși între 30-80%, mai mari (în jurul și peste normalele lunare) pe râurile din bazinul hidrografic Moldova, pe unele râuri din bazinele superioare ale Ialomiței şi Prahovei, pe cursurile superioare ale Sucevei, Putnei şi pe unii afluenți ai Bistriței (Bistricioara, Iapa, Cracău) și mai mici (sub 30% din normalele lunare) pe râurile din bazinele hidrografice: Crasna, Barcău, Crișul Negru, Crișul Alb, Timiș, Moravița, Cerna, pe unii afluenți din bazinul Jiului, Argeșului și din bazinul inferior al Oltului.
Nivelurile pe râuri la stațiile hidrometrice se situează sub COTELE DE ATENȚIE.