Situația hidrologică pe râuri și Dunăre în data de 25.09.2025 ora 07.00

Situația hidrologică pe râuri și Dunăre în intervalul 24.09.2025 ora 07.00 – 25.09.2025 ora 07.00

RÂURI
Debitele au fost, în general, staționare, exceptând cursurile inferioare ale Someșului și Mureșului, unde au fost în ușoară scădere.
Debitele se situează la valori sub mediile multianuale lunare, cu coeficienți moduli cuprinși între 30-80%, mai mici (sub 30%) pe râurile din bazinele hidrografice: Iza, Crasna, Barcău, Crișul Negru, Moravița, Caraș, Nera, Cerna, Vedea, Argeș, Rm. Sărat, Bârlad, pe cursul inferior al Bistriței, pe afluenții Prutului, pe unii afluenți din bazinele mijlocii și inferioare ale Jiului, Oltului și pe râurile din Dobrogea.
Nivelurile pe râuri la stațiile hidrometrice se situează sub COTELE DE ATENȚIE.

DUNĂRE
Debitul la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) în intervalul 24 – 25.09.2025 a fost în scădere (2600 m3/s), sub media multianuală a lunii septembrie (3800 m3/s).
În aval de Porţile de Fier debitele au fost în scădere pe sectorul Gruia – Tr. Măgurele și în creștere pe sectorul Zimnicea – Tulcea.

Prognoza hidrologică pe râuri și Dunăre în intervalul 25.09.2025 ora 07.00 – 26.09.2025 ora 07.00

RÂURI
Debitele vor fi, în general, staționare.
Sunt posibile creșteri izolate de niveluri și debite pe unele râuri mici din zonele de deal și de munte din nordul, centrul și sud-vestul țării, ca urmare a precipitațiilor prognozate şi propagării.
Nivelurile pe râuri la stațiile hidrometrice se vor situa sub COTELE DE ATENȚIE.

DUNĂRE
Debitul la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va fi în scădere (2500 m3/s).
În aval de Porțile de Fier debitele vor fi în scădere pe sectorul Gruia – Zimnicea, staționare la Giurgiu și în creștere pe sectorul Oltenița – Tulcea.