Situația hidrologică pe râuri și Dunăre în data de 16.02.2024 ora 07.00

Situația hidrologică pe râuri și Dunăre în intervalul 15.02.2024 ora 07.00 – 16.02.2024 ora 07.00

RÂURI
Debitele au fost în general în scădere, exceptând râurile din bazinele hidrografice: Vedea, Rm. Sărat, Bârlad, bazinele inferioare ale Argeșului, Ialomiței și pe râurile din Dobrogea, unde au fost relativ staționare.
Pe cursurile inferioare ale Someșului, Timișului, cursurile mijlocii și inferioare ale Mureșului (aval s.h. Alba Iulia) și Siretului, debitele au fost în creștere ca urmare a propagării.
Debitele se situează la valori în jurul și peste mediile multianuale lunare pe râurile din bazinele hidrografice: Vișeu, Iza, Tur, Someș, Crișuri, Mureș, Timiș, Bârzava, Caraş, Nera, Cerna, Olt, Buzău, Putna, Trotuș, Bistrița, Moldova, Suceava, bazinele superioare ale Jiului, Argeșului, cursurile Siretului, Prutului. Pe celelalte râuri debitele se situează la valori cuprinse între 30-80% din normalele lunare, mai mici (sub 30%) pe râurile din bazinele hidrografice: Moravița, Rm. Sărat, Bârlad, Jijia, Vedea, unii afluenți din bazinele inferioare ale Jiului, Oltului, Argeșului și pe unele râuri din Dobrogea.
A fost în vigoare ATENȚIONAREA HIDROLOGICĂ nr. 18 din 14.02.2024, până la ora 12:00.
Nivelurile pe râuri la stațiile hidrometrice se situează sub COTELE DE ATENȚIE.

DUNĂRE
Debitul la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) în intervalul 15.02.2024 – 16.02.2024 a fost în creştere, având valoarea de 6700 m3/s, peste media multianuală a lunii februarie (5300 m3/s).
În aval de Porţile de Fier debitele au în creștere pe sectorul Gruia – Vadu Oii și în scădere pe sectorul Brăila – Tulcea.

Prognoza hidrologică pe râuri și Dunăre în intervalul 16.02.2024 ora 07.00 – 17.02.2024 ora 07.00

RÂURI
Debitele vor fi în general în scădere, exceptând râurile din bazinele hidrografice: Vedea, Bârlad, bazinele inferioare ale Argeșului, Ialomiței, bazinul mijlociu și inferior al Prutului și pe râurile din Dobrogea, unde vor fi relativ staționare.
Pe cursurile inferioare ale Mureșului și Siretului, debitele vor fi în creștere ca urmare a propagării.
Nivelurile pe râuri la stațiile hidrometrice se vor situa sub COTELE DE ATENȚIE.

DUNĂRE
Debitul la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va fi în creştere (7000 m3/s).
În aval de Porţile de Fier, debitele vor fi în creștere pe sectorul Gruia – Galați şi în scădere pe sectorul Isaccea – Tulcea.